Vyrovnat se s minulostí je důležité. Člověk pak má energii na to, co se děje teď, říká průvodce Honza Kumstát

Často máme v rodině příběhy, které se opakují a ovlivňují nás. Jak vyčistit svoji „rodinnou či kolektivní duši“?

Pavel zůstává s partnerkou, i když tuší, že jejich vztah nikam nevede. Jana opakuje stejné chyby jako její máma, babička i prababička. Kateřina se nemůže vyrovnat s traumatem, které jí způsobili rodiče v dětství.

Všichni výše zmínění si mohli svá trápení řešit doma za zavřenými dveřmi, jít na klasickou psychoterapii nebo si vybrat alternativní směr. Oni si zvolili systemické konstelace.

Co máte ve své hlavě?

Každý z nás se ve svém životě řídí vnitřními obrazy. Ty nám mohou sloužit, nebo naopak nás brzdit. Určují, co a jak vnímáme. A právě s nimi pracují systemické konstelace. „Nejde o hledání pravdy, analýzu, ale o možnost vyrovnat se s tím, co bylo,“ říká lektor Jan Kumstát a dodává: „Není důležité, jestli se to tak stalo, nebo si to tak jen zobrazuji ve své hlavě. Důležité je vyrovnat se s emocemi.“

Dá se tak nahlížet třeba i na nejrůznější tragické příběhy lidí, kteří přežili války. „Příběh může být smrtelně vážný. Člověk to může přijmout, když si řekne, že takhle to bylo. Koukat se na to jako na historickou skutečnost,“ vysvětluje Kumstát. Nikdy neuškodí ani nadhled a humor.

Od minulosti k přítomnosti

Osvobození od minulosti a vyčištění může mít jednu velkou výhodu. „Když člověk zůstane v nějakém nenaplněném vztahu či traumatu, uvízne tam část jeho pozornosti a jeho mentální energie. Když přemýšlí o tom, jak by to bylo jinak, nevěnuje se životu, který žije nyní,“ popisuje Kumstát.

Tím, že člověk obrazy pojmenuje, může s nimi pracovat. „Můžeme je přepnout do jiného obrazu, který mi může pomoci,“ doplňuje Kumstát.

K čemu nám poslouží truchlení nebo humor? Co nám může pomoci k lepší rodičovské odolnosti? A proč je lepší někdy zapomenout na sourozenecké konstelace nebo škatulkování na extra a introverty? Více se dozvíte v podcastu s psycholožkou Ivanou Štefkovou a lektorem Janem Kumstátem.

Honza Kumstát je učitel, průvodce systemickými konstelacemi, lektor kurzu Výchovy bez poražených a Školy bez poražených, otec čtyř dcer a inovátor v oblasti vzdělávání.

S Honzou Kumstátem si povídala psycholožka Ivana Štefková, která se věnuje tématu psychické odolnosti a je s Janem Vávrou spoluautorkou Rodičovské posilovny, výcviku odolnosti pro rodiče a rodiny.

Systemické konstelace jsou metodou, která nám pomáhá nahlédnout naše místo v širších celcích. Díky tomu můžeme vyřešit potíže v rodině či v jiné skupině, odstranit negativní vzorce myšlení, nebo léčit svá zranění. Více o metodě najdete například na stránkách Honzova učitele.

Chcete vědět o dalším dílu?