Když nás válcují starosti s dětmi, je důležité změnit perspektivu, říká lektorka mindfulness Hanka Čechová

Jakmile se na děti napojíme a získáme nadhled, jsme schopni se domluvit.

Spousta rodičů zná situaci, kdy ani pozdě odpoledne jejich ratolesti nemají hotové úkoly nebo je všude nepořádek a s dětmi to ani nehne. „Rodič může mít pocit, že je to jeho odpovědnost, situace ho rozčiluje a už neví, co a jak má říct. Navíc když by to chtěl říct respektujícím způsobem. A tak se v tom točí. Může pomoci změna perspektivy,“ říká lektorka vědomé komunikace, mindfulness a Výchovy bez poražených Hanka Čechová

Co je kolo vědomí?

K této změně nám může pomoci tzv. kolo vědomí. Představte si kolo od bicyklu, které se skládá z rámu, středu a paprsků mezi nimi. Rám znázorňuje všechno, čeho si můžeme být vědomi. Jsou tam čtyři kvadranty – to, co k nám jde skrze smysly, informace zevnitř z těla, mentální aktivity jako myšlenky, vzpomínky nebo pocity a vztahy s lidmi.

Střed kola je místo, odkud si mohu výše zmíněných věcí všímat, uvědomovat si je.  A paprsky jsou proud vědomí neboli vědomá pozornost. „Pokud jsem ve středu, nejsem zaseknutá v něčem, co se děje na rámu. Mám nadhled,“ vysvětluje Hana Čechová.

Když vše není ideální

Jakmile dojde k výkyvu, zpět do středu nás mohou vrátit cvičení mindfulness. „Z té středové perspektivy vidím dítě a co prožívá a zároveň jsem v kontaktu se sebou. Všímám si, že jsem rozladěná, ale tahle emoce mi nebrání v tom, abychom se na sebe napojili a mohli situaci řešit,“ sdílí lektorka svou zkušenost.

Někdy se můžeme točit v určitých myšlenkách a tak mít zcela zúžený pohled na to, co se děje. „Může se tak snadno stát, že se cítíme v právu, nevidíme celý rozměr situace. Ale děje se to nám všem, protože jsme jen lidé,“ míní Hana Čechová.

https://open.spotify.com/episode/0vFX5lqGGrUQLCZbz1lS7x

Jak je to s kolem vědomí? Jak vypadá cvičení mindfulness? Proč neexistuje jedna ideální univerzální teorie, jak komunikovat s dětmi? A proč bychom měli potomkům otevřít prostor, aby se mohl rozvíjet jejich vlastní příběh? Více se dozvíte v podcastu s terapeutem Janem Vávrou a lektorkou Hanou Čechovou.