Nechcete jet ve stresu na autopilota? Pozorujte svou mysl a tělo, říká lektorka mindfulness Hanka Čechová 

Jak pracovat s emocemi? Důležité je nenechat se do nich vtáhnout.

Klára poslouchá podcasty a čte knihy o respektující výchově už několik let. Přesto ji dokážou reakce dětí vytočit natolik, že se nepoznává. A pak nastupují výčitky. Situace, které zná většina rodičů, ať už na sobě pracují roky, či jsou na začátku. 

Jakmile jsme v klidu, není tak těžké používat komunikační dovednosti, které se naučíme. „Když ale dítě něco řekne a ve mně to způsobí emoční reakci, jedu na automat, pořád to samé,“ říká lektorka vědomé komunikace, mindfulness a Výchovy bez poražených Hanka Čechová.

Jak ze začarovaného kruhu ven

Aby se rodiče naučili pracovat s emocemi, může jim pomoci mindfulness. „Jde o dovednost, která nám umožňuje vidět svou mysl, ale i mysl druhého člověka. Nevidíme jen chování dítěte, ale především to, co je za ním,“ vysvětluje lektorka.

To nám velmi pomáhá, když rozvíjíme umění tzv. aktivního naslouchání, kdy upozaďujeme své vlastní příběhy a zkušenosti, které nám automaticky naskakují. Otevíráme prostor dítěti, jsme přítomni tomu, co se v dané chvíli děje, vnímáme mysl, emoce i potřeby dítěte,“ míní Hanka Čechová.

Co je skryté v našem těle

Tréninkem mindfulness zvyšujeme i citlivost vůči svému tělu. Emoční energie je v těle, takže je tak pro nás snazší zachytit, že se něco děje. „Můžu to pozorovat a nenechat se do emoce vtáhnout. Rozhoduju se vědomě, co udělám,“ říká lektorka. 

Stresové reakci vděčíme za to, že jsme přežili do dnešních dnů a už nežijeme v jeskyních. Háček je v tom, že situace s dětmi často stresovou reakci vyvolávají, protože nám na dětech velmi záleží. A když emoce neukočírujeme, může přijít sebekritika. „Kritizovat se za to, že se mi něco nedaří, je běžné. Sebekritika je ale jako každá myšlenka a dá se s ní pracovat,“ upozorňuje Hanka Čechová.

Jak si vybírat, kterým myšlenkám chci věřit? Jak se dá pracovat se sebekritikou? Jak dokáže obohatit náš pohled na výchovu psychiatr Daniel Siegel? A jaký existuje vztah mezi zpěvem a emocemi? Více se dozvíte v podcastu s terapeutem Janem Vávrou a lektorkou Hanou Čechovou.