Spánek dětí i společné obývání ložnice dospělých a jejich potomků je opředeno mnoha mýty.
Hlavní bájí je, že dospělí ztrácí prostor na intimnosti. „Život partnerů není jen o společné posteli. Spousta lidí, kteří jsou pro společné spaní, má hodně dětí. Navíc jde o nejstarší praxi. Kdyby tomu tak bylo, lidstvo by vyhynulo,“ říká medicínská antropoložka Lenka Medvecová Tinková.
Podívat se pod povrch
Někteří dospělí svoje problémy neprávem přisuzují tomu, že v ložnici spí také ratolesti. „Problém je v jejich vztahu. Každý má jiné zkušenosti z dětství, jiné přesvědčení, jak by chtěl vychovávat. Tady jsou třecí plochy,“ vysvětluje Lenka Medvecová s tím, že je potřeba se domluvit, jaká společná cesta bude dávat smysl oběma partnerům.
Na každém vztahu, ať už s dítětem nebo s dospělým, je třeba pracovat. A vztah opečovávat. „Je dobré si najít krátké chvilky, ve kterých věnujeme partnerovi pozornost, povídáme si, nasloucháme nebo se objímáme,“ myslí si Lenka Medvecová.
Děťátko, hlavně hodně spinkej
Rodiče někdy mají nereálná očekávání. „Spánek miminek a malých dětí do tří let je proměnlivý, různorodý a závislý,“ připomíná Lenka Medvecová. Když nám něco funguje teď, za měsíc to může být jinak. Je normální, že někteří kojenci spí ve více kratších časových intervalech a jiní dvakrát 90 minut. Stejně jako že dnes usíná miminko samo a jindy se nechá uhoupat jen v náručí.
Na spánek dětí má vliv mnoho faktorů – v jaké vývojové fázi se dítě nachází, zda se během dne dívá na televizi i jak moc je rodič nervózní či myšlenkami jinde při uspávání. „Pro dítě je těžké se z aktivního dostat do pasivního. Navíc co posbírá během dne, vypluje večer ven,“ říká Lenka Medvecová. Pomoci mohou rodinné večery, při nichž si hrajeme, povídáme a mobily schováme.
Jak spánek ovlivňují moderní technologie? Co se děje při usínání? Proč mužům večer klesá hladina testosteronu? A jaká je role otců u spánku dětí? Více se dozvíte v podcastu s terapeutem Janem Vávrou a medicínskou antropoložkou specializující se na spánek Lenkou Medvecovou.
Lenka Medvecová Tinková je antropoložka, která se dlouhodobě specializuje na dětský spánek. Je také autorkou populárních knih pro rodiče a děti. V současnosti působí také jako doktorandka na britské univerzitě v Durhamu v oboru medicínská antropologie se zaměřením na výzkum dětského spánku. Více o ní na www.prosimspinkej.cz. První díl povídání najdete zde.
S Lenkou Medvecovou si povídal terapeut Honza Vávra, lektor rodičovských kurzů, který s Ivanou Štefkovou vytváří podpůrný prostor pro rodiče a rodiny Rodičovská posilovna.