Společné spaní rodičů s dětmi bylo v minulosti normální, říká antropoložka Lenka Medvecová

Spát, či nespat v jedné posteli? Otázka, kterou si klade mnoho nastávajících rodičů.

Strčit dítě do postýlky v temné místnosti, odejít a nechat ho vyplakat. Styl, který si někteří lidé vzali za svůj a který je často zmiňován i v příručkách. Nebudou podporovat novinky jako společné spaní. Dítě by pak bylo rozmazlené. 

Tito lidé však neví, že o novinku nejde. Z pohledu lidstva je samostatný spánek miminek raritou, dříve bylo běžné trávit i noci s rodinou či komunitou. Ve spánku jsme nejvíc ohrožení. Nevíme, co se kolem nás děje. Cítíme se v bezpečí, když kolem sebe slyšíme jiné lidi, vysvětluje medicínská antropoložka Lenka Medvecová, která se spánkem zabývá.

Jak se spí ve světě

V zemích, kde je běžné společné spaní rodičů s dětmi, si sami upravují podmínky – třeba tím, že dají matrace na zem. I když se situace pomalu mění, v angloamerickém světě je pořád mainstreamovým názorem, že by se všechny děti měly vsunout do přesného časového režimu.

Na přelomu 19. a 20. století se začalo řešit, jak by lidské tělo mělo spát, aby bylo výkonné v práci. Byla tu potřeba přizpůsobit děti od raného dětství pracovnímu procesu rodičů, vysvětluje Lenka Medvecová. Nyní už víme, že děti mají rozložení spánku jiné, přesto se někdy k teoriím z té doby vracíme. 

Co je dobré pro mě, nemusí být pro tebe

Něco jako univerzální návod na zdravý a prospěšný spánek neexistuje. To, co je vhodné pro náš západní svět, nemusí vyhovovat lidem na druhé straně zeměkoule. Spánek je ovlivněn podnebím, hodnotami, mytologií, prostředím, ve kterém se ukládáme, komunitou, vyjmenovává Lenka Medvecová.

Poučky nemohou fungovat také proto, že lidé jsou různí. Rodiče by si měli sami přijít na to, co jim vyhovuje. Nemělo by to být v rukou nějaké příručky, myslí si Lenka Medvecová. 

Jaké jsou spánkové zvyky ve světě? Jak se odborníci dívají na společný spánek? Jak se mění spánek, když přijde do rodiny dítě? A kde se vzalo přesvědčení, že by děti od 6 měsíců měly spát celou noc? Více se dozvíte v podcastu s terapeutem Janem Vávrou a medicínskou Antropoložkou Lenkou Medvecovou.

Lenka Medvecová Tinková je antropoložka, která se dlouhodobě specializuje na dětský spánek. Je také autorkou populárních knih pro rodiče a děti. V současnosti působí také jako doktorandka na britské univerzitě v Durhamu v oboru medicínská antropologie se zaměřením na výzkum dětského spánku. Více o ní na www.prosimspinkej.cz. Druhý díl povídaní najdete zde.

S Lenkou Medvecovou si povídal terapeut Honza Vávra, lektor rodičovských kurzů, který s Ivanou Štefkovou vytváří podpůrný prostor pro rodiče a rodiny Rodičovská posilovna.