Žít v nukleárních rodinách může být náročné a osamělé, říká psycholožka Eliška Kodyšová

Máma, táta a děti. Taková je naše představa klasické rodiny. Zejména v době pandemie se ukazuje, že nukleární rodiny mají velká úskalí.

Na zplození dítěte jsou třeba dva, na výchovu celá vesnice, říká jedno staré přísloví. Zatímco v tradičních společenstvích to platí dodnes, u nás se z rodin staly samostatné jednotky. „Nikdo se moc nedívá, jaké to je pro lidi uvnitř. Že to může být osamělé a náročné,“ říká psycholožka Eliška Kodyšová.

Hlavně pro matky malých dětí, které vyžadují neustálou pozornost, je celodenní péče zátěž. Přitom se předpokládá, že mateřství bude ženu zcela naplňovat. „Očekává se, že ji uspokojí ve všech potřebách od emocionálních po rozvojové. Často ano. Ale když k matce v šest hodin přijde unavený muž z práce, není to dobrá situace,“ popisuje psycholožka.

A ještě je tu pandemie

Rodiny žijící daleko do prarodičů musí mnohdy využívat profesionální pomoc. Ta v době pandemie vypadla. „Vypadly i neformální vztahy. Potkávání se s jinými rodinami začalo být rizikové. Lidé přestali chodit do zájmových kroužků,“ vyjmenovává Eliška Kodyšová, v čem nám pandemie covidu přitížila.

V některých domácnostech vznikaly konflikty. Muž na home office vyžadoval ticho, což se s dětmi jen těžko zajišťuje. „Navíc když s nimi byla matka celý den zavřená doma nebo je vyvezla do přírody mimo lidi, tak máte jen jednoho člověka, aby uspokojil všechny vztahové, sociální a intelektuální potřeby vyčerpané matky,“ vysvětluje psycholožka.

Proč je důležité si úkoly dělit?

Během pandemie rodiny využívaly různé strategie péče o děti. „Podle výzkumu vyplynulo, že rodiny, kde vše zajišťovala žena, nebyly spokojeny jako ty, kde si to partneři rovnoměrně rozdělili,“ objasňuje Eliška Kodyšová. A to platí nejen v pandemii.

Jakmile se otec zapojí do výchovy potomků, nezačnou se světy rodičů vzdalovat. „Muž zjistí, že péče o děti je náročná. Ale také získá hezké zážitky, o které kvůli práci přicházel,“ uzavírá Eliška Kodyšová.

Co můžeme dělat, když se v rodičovství cítíme osaměle? Jak probíhá v tradičních společenstvích péče o dítě a v čem může být prospěšné mnohomužství? A co všechno nám o rodinách ukázala pandemie? Více se dozvíte v podcastu s psycholožkami Ivanou Štefkovou a Eliškou Kodyšovou.

Eliška Kodyšová je psycholožka a lektorka, která vede Aperio – Společnost pro zdravé rodičovství. Je místopředsedkyní České ženské lobby – sítě organizací, která hájí ženská práva v ČR. Její články a postřehy najdete také na heroine.cz.

Povídala si s ní psycholožka Ivana Štefková, která se cítí jako doma v tématech spojených s resiliencí a která s terapeutem Honzou Vávrou vytváří podpůrný prostor pro rodiče a rodiny Rodičovská posilovna.

Chcete vědět o dalším dílu?