Chcete si v rodičovství věřit? Obklopte se lidmi, kteří vás podpoří, říká psycholožka Eliška Kodyšová

Najít si klub fanoušků, odkoukat rodičovství jinde a pamatovat si hlavně pozitiva. To může posílit důvěru rodičů ve vlastní schopnosti.

Hana byla mezi kamarádkami první, která měla dítě. Neměla se kde naučit, jak pečovat o  novorozence. Její frustraci ještě prohloubily pocity osamělosti a izolace. Všichni přátelé přes den pracovali a večer už Hana nemohla vyrážet ven jako dřív. Jako zázrak jí tak připadal online kurz, kde se matky podporovaly navzájem.

Stejně jako Hana se cítí spousta rodičů. „Je skvělé mít kolem sebe pořád někoho, kdo nás bude podporovat,“ říká psycholožka Eliška Kodyšová. Začíná to už při porodu. „Je důležité, aby rodiče slyšeli, že to zvládají dobře. To jim může pomoci příznivě odstartovat náročné období s bezmocným miminkem,“ myslí si psycholožka.

Jak to dělají jiní?

Důvěra v naše rodičovské dovednosti (tzv. rodičovská self-efficacy) se buduje už od dětství. „A to tehdy, když pozorujeme naše rodiče a ostatní lidi, jak se starají o děti. Z toho si vytváříme pocit, jestli je rodičovství strašně těžké, nebo se dá normálně zvládnout a ještě přitom žít a mít radost,“ vysvětluje Eliška Kodyšová.

A právě možnost odkoukávání nás může posílit i v dospělosti. „To je důvod, proč bychom se měli potkávat s dalšími rodiči. Uvidíme, že není velké drama, když dítě brečí, počůrá se na hřišti nebo plácne batole lopatkou. Navíc je uklidňující, když na to někdo reaguje klidně,“ popisuje psycholožka.

Když se nám nedaří

Být úspěšný není běžné. Vždyť i fotbalisté promění v gól jen mizivé procento přihrávek. „Selhání a neúspěch je běžná součást našich životů. Není to konec. Naopak je dobré si z toho něco vzít.  Třeba že to takhle dělat nebudu a zkusím to jinak,“ říká Eliška Kodyšová.

Důvěra ve vlastní schopnosti je i o zacházení s emocemi. „Někdy, když je něco moc těžké, máme tendenci se od toho odtáhnout. Místo toho, abychom s tím zůstali, prožili si to a vnímali zprávu, co z toho získáváme,“ říká Eliška Kodyšová.

Jak mohou naší rodičovské sebedůvěře pomoci vzpomínky na výšlap na Sněžku či jiné momenty, kdy se nám něco povedlo? Proč bychom si měli zachovat citlivost a nevyhýbat se třeba studu? A co všechno posiluje tzv. rodičovskou self-efficacy? Více se dozvíte v podcastu s psycholožkami Ivanou Štefkovou a Eliškou Kodyšovou.

Eliška Kodyšová je psycholožka a lektorka, která vede Aperio – Společnost pro zdravé rodičovství. Je místopředsedkyní České ženské lobby – sítě organizací, která hájí ženská práva v ČR. Její články a postřehy najdete také na heroine.cz.

Povídala si s ní psycholožka Ivana Štefková, která se cítí jako doma v tématech spojených s resiliencí a která s terapeutem Honzou Vávrou vytváří podpůrný prostor pro rodiče a rodiny Rodičovská posilovna.

Chcete vědět o dalším dílu?