Vztek je špičkou ledovce. Jaké emoce se ukrývají pod ním?

Frustrace, žárlivost nebo strach. To je jen krátký výčet emocí, které často cítíme uvnitř, ale navenek je projevujeme vztekem.

„To není možné. Ten vůl mě málem vytlačil ze silnice,“ nadává v autě řidič. „Au, to nemůžete dávat pozor a lego si uklidit?“ křičí máma na své malé děti. K hněvu mají zajisté právo.

„Za každou emocí jsou potřeby. Když je pochopíme, můžeme najít řešení,“ říkají terapeut Jan Vávra a psycholožka Ivana Štefková z Rodičovské posilovny.

Špička ledovce

Hněv často tvoří pomyslnou špičku ledovce. Je následkem jiné emoce, kterou jsme nerozpoznali. „Když nás při předjíždění jiné auto téměř shodí do příkopu, naštveme se, protože nás druhý řidič ohrozil. Pocítíme strach,“ vysvětluje Vávra.

S hněvem se to má jako s kontrolkami v autě. Pokud svítí, znamená to, že je něco v nepořádku. „Přináší nám zprávu, že někdo překročil naše hranice, omezuje nás nebo že nemáme naplněné potřeby,“ říká Štefková a dodává: „Můžeme se omluvit za formu, když jsme třeba bouchli a křičeli, ale je potřeba nezahodit tu zprávu.“

Hledání příčiny a komunikace

Pokud neohalíme příčinu, nebo ji budeme ignorovat, vztek se bude opakovat. Nekontrolované výbuchy vzteku mohou souviset s nedostatkem spánku, vztahovými problémy, nenaplněnými očekáváními druhých, s hladem nebo pocitem bezmoci.

Důležité je své emoce vysvětlit ostatním, zejména dětem. Když jim řekneme, že nás naštvaly, často netuší, v čem je problém. „Naopak když dětem řekneme, že jsme se báli, že nám ublíží, jsme frustrovaní nebo unavení, nedáváme jim najevo, že jsou špatné,“ připomíná Vávra.

Jakmile porozumíme našim potřebám, můžeme najít řešení a vzteku příště předejít. „Když na dítě řvu kvůli legu, příště si s ním radši nebude hrát, nebo na situaci zapomene. Lepší je se zamyslet, co pro zlepšení situace můžu udělat já. Třeba si vzít pantofle nebo se domluvit, kde si dítě může s kostičkami hrát,“ uvádí příklad Vávra. „Energie z hněvu se přemění do radosti z řešení,“ dodává.

Které techniky nám pomohou s hněvem bojovat a které nefungují? Kdy byste měli zubní kartáček poslat pro sušenku? A proč je dobré, že se manželé hádají? Dozvíte se v podcastu s Ivanou Štefkovou a Janem Vávrou.

Chcete vědět o dalším dílu?