Jak dostat emoce z těla ven? Zkuste to hrou či příběhy, radí Xenie a Lina z Neufeld Institute

Lidské tělo je jako kruhový objezd. Je dobré poslat emoce ven, aby v něm nezůstaly.

Malá Anička stojí proti mamince s rukama v bok. Chce sušenku. Teď hned, před obědem. Maminka kroutí hlavou. Dítě sebou třískne na zem a usedavě pláče. Maminka začne pochybovat, zda udělala dobře. Přeci jen způsobila milovanému dítěti tolik frustrace.

Podle Xenie Majznerové a Liny Vizelman je důležité, aby děti procházely tzv. procesem adaptace. „Když zjistí, že něco nefunguje a nemohou to změnit, vypláčou se v přítomnosti dospělého, adaptují se a zvyšují tak svou odolnost,“ vysvětluje Lina Vizelman. Tím se rozvíjí.

Sušenkou to jen začíná. „Pak to vede k tomu, že se nemusíme bát o dítě v pubertě, když se s ním rozejde přítelkyně. Postupná adaptace mu pomůže vyrovnat se i se smrtí,“ doplňuje Xenie Majznerová.

Hlavně se nezaseknout na kruháči

Rodiče se velkých emocí potomků bojí. Zejména když sami prošli klasickou výchovou. Přitom emoce, které se nedostanou z těla ven, v něm zůstávají. „My pak nechápeme, co se děje s dítětem, které bylo půl dne hodné. A najednou se chová divně,“ říká Xenie Majznerová. 

Lidské tělo je jako kruhový objezd frustrace. Prvním z výjezdů je změna situace. V případě sušenky se nás dítě snaží přesvědčit, abychom mu ji dali. Pokud k tomu nedojde, zkusí druhý (smutek a slzy) nebo třetí výjezd (agrese). „Může chtít maminku kopat, křičet na ni. Nebo půjde bít sestru. Frustrace chce ven,“ vysvětluje Xenie Majznerová. Tak to funguje u malých dětí.

kruhový objezd frustrace

Jak dostat smutek či frustraci ven?

Pokud chceme dítěti pomoci s vyjádřením jeho emocí bez následků, můžeme to udělat dvěma způsoby. Prvním z nich je pomocí vyprávění příběhů uvolnit smutek a slzy. 

Druhou možností je hra. „U potřeby změny můžeme přes hru něco měnit, opravovat. Nebo dítě může zprostředkovaně přes panenky prožívat smutek. Při frustraci zase můžeme házet míčky po sobě, kameny či písek v bezpečném prostředí,“ doplňuje Xenie Majznerová.

Jak vyprávět příběhy, které pomohou s emocemi? Proč je důležité, aby dítě vyplakalo spoustu slz do 7 let věku? Proč kruhový objezd funguje jinak u starších dětí a dospělých? A co pomůže při frustraci rodičům? Více se dozvíte v podcastu s Janem Vávrou, Xenií Majznerovou a Linou Vizelman.

Psycholožka a psychoterapeutka Xenie Majznerová (původem z Běloruska) a poradkyně pro rodiče Lina Vizelman (původem z Izraele) navazují na přístup psychologa Gordona Neufelda, jsou výkonnými spoluředitelkami pro Českou republiku a oficiálními facilitátorkami Neufeld Institute. Více se o nich dozvíte na rodicovstvihrou.cz. Více o agresi a adaptaci si můžete přečíst v tomto článku.

Povídal si s nimi terapeut Honza Vávra, lektor rodičovských kurzů, který s Ivanou Štefkovou vytváří podpůrný prostor pro rodiče a rodiny Rodičovská posilovna.

Chcete vědět o dalším dílu?