Po narození dětí se nemusíme vzdát svých zálib. Stačí najít balanc, říká psycholožka Hana Vaníčková

Jakmile přijde miminko do rodiny, stanou se jeho potřeby prioritou. Rodiče by ale neměli zapomínat ani na sebe. Aby místo štěstí nedorazila frustrace.

Patrik hrál v metalové kapele. Každý třetí víkend vyrážel na koncerty do klubů po celé republice. Jakmile se mu narodil syn Jáchym, kytaru schoval do sklepa. Vždyť dráha muzikanta přeci nejde dohromady s rodinným životem a malými dětmi.

Stejně jako výše zmíněný tatínek, i mnoho dalších rodičů rezignuje po narození potomka na svoje záliby. Přitom jako ve všem v životě, i zde je důležitá určitá rovnováha. A najít kompromis. „Není potřeba se vzdát svých koníčků, ale přizpůsobit se v nových podmínkách,“ říká psycholožka Hana Vaníčková.

Stačí dobře znát sám sebe a svoje potřeby. Muzikant tělem i duší bude rád za možnost zahrát si sem tam ve zkušebně nebo na koncertech v okolí. Bývalá volejbalistka si může najít partu lidí a jednou týdně si jít s nimi zahrát. A milovnice společnosti si může jednou týdně najít hlídání a zaskočit na skleničku nebo se realizovat při pořádání dětských párty.

Myslet i trochu na sebe

Co se volného času pro sebe týče, v rodičovství není jednoduché najít balanc. Abychom jasně poznali, co si zasloužíme a můžeme dovolit, ale abychom nepokosili celé rodinné pole. „Když máme malé ležící miminko, tak jsou priority dané. Pak už méně,“ vysvětluje Vaníčková s tím, že není ideální rozhodnout se, že budu chodit do sauny a držet se toho za každou cenu. I když děti měly těžký den a nutně potřebují maminku.

Pokud si ujasníme své potřeby, nejde změny provést rychle a rázně. Naopak, je dobré je zavádět postupně a pomalu. „Když chceme, aby nám partner více pomáhal, je potřeba laskavost k sobě, rodině i k němu, aby si na to zvykli. I pro ně je to nové, musí to přijmout a přizpůsobit se,“ myslí si Vaníčková.

Proč je dobré znát sám sebe a své potřeby? Jak je možné, že nás někdy respektující výchovné přístupy mohou dovést do bodu, kdy dětem ustupujeme? Jak držet své hranice? Proč je důležité vyvážit empatii a rodičovskou autoritu? Více se dozvíte v podcastu s terapeutem Janem Vávrou a psycholožkou Hanou Vaníčkovou.

Hana Vaníčková je psycholožka a psychoterapeutka. Nejvíc se zabývá krizovou intervencí a biosyntetickou psychoterapií, která hledá rovnováhu mezi tím, co si myslíme, cítíme a naším tělem. Hana je také vedoucí chatu Linky bezpečí a jedna ze zakladatelek projektu Vztek matek.

S Hanou Vaníčkovou si povídal terapeut Honza Vávra, lektor rodičovských kurzů, který s Ivanou Štefkovou vytváří podpůrný prostor pro rodiče a rodiny Rodičovská posilovna.

Chcete vědět o dalším dílu?