Chcete pevnější vztahy v rodině? Rozvíjejte pozitivní komunikaci, glosují Ivana a Honza z Rodičovské posilovny

Zapomeňme na negativa. Překonávat těžká období nám pomůže upřímný zájem a sdílení úspěchů.

Dítě rozlilo čaj po celé kuchyni. Vztekalo se půl hodiny v tramvaji. Praštilo sestřičku autem do hlavy. Věci, které nám rodičům dokážou zkazit náladu. A také záležitosti, na které klademe až příliš velký důraz. Podle Ivany a Honzy z Rodičovské posilovny je lepší se zaměřovat na pozitiva. „Když naše dítě funguje devětkrát dobře a pak jednou udělá něco špatně, můžeme si začít říkat, že máme hrozné dítě, které dělá všechno špatně,“ myslí si Ivana a Honza. „Zapomínáme budovat příjemnou kvalitní komunikaci, která vytváří kapacitu na řešení náročných situací,“ dodávají.

Vnímáš mě, nebo nevnímáš?

Shelly Gable popsala čtyři reakce, které umíme všichni. A je jen na nás, kterou vytáhneme. Pokud za námi přijde kamarád, že pojede na skvělou dovolenou, buďto ho s nadšením posloucháme a dál se doptáváme, vezmeme to jen na vědomí, převedeme to do svého světa a začneme mluvit o sobě nebo začneme tzv. malovat čerta na zeď.

Největší zátěž pro vztah představuje třetí zmíněná, kdy vše vztáhneme k sobě. „To, o čem mluví druhý, nám připomene něco, co máme rádi. A pak už mluvíme jen o sobě. Podprahově tím říkáme, že nám na druhém tolik nezáleží,“ ujasňuje Ivana.

Ty mě zajímáš, raduju se s tebou

Pro vztahy je nejpřínosnější aktivně konstruktivní reakce, tedy taková, kdy se aktivně zajímáme o druhé. „Je dobré k tomu sáhnout, pokud nám na druhém záleží. Může si s námi onu událost znovu prožít,“ myslí si Honza. „Je to obrovské gesto důvěry, že si s někým můžeme vychutnat jeho úspěch,“ dodává Ivana.

Zájem a pozitivní komunikace je vhodná u kamarádů, potomků, ale i v partnerství. „Pouto, které se vytváří, vztah upevňuje, vytváří pozitivní pocity z druhého a pomáhá v redukci stresu. Pomáhá nám to v těžkých chvílích překonat krizi,“ vysvětluje Honza.

Proč se hodí ovládat small talk? Proč je podle Shelly Gable dobré budovat pozitivní interakce? Jak se vyhnout závisti a lidem spíše přát? A proč děti někdy dělají nejrůznější naschvály, abychom zareagovali? Více se dozvíte v podcastu s terapeutem Janem Vávrou a psycholožkou Ivanou Štefkovou.

Teorii Shelly Gable zmiňovanou v podcastu najdete popsanou v knize:

📖  Martin Seligman: Vzkvétání

V bonusovém díle na platformě Pickey najdete:
👫 jak aktivně konstruktivní komunikaci používat v praxi

Psycholožka Ivana Štefková poznává a objevuje resilienci ~ schopnost ohnout se, ale nezlomit. Terapeut Honza Vávra je lektor rodičovských kurzů. Společně vytváří podpůrný prostor pro rodiče a rodiny Rodičovská posilovna.