Jak funguje dynamika partnerských vztahů? Jedni jsou unikači, druzí pronásledovači, říká psycholožka Barbora Downes

Říká se, že protiklady se přitahují. Co se týče řešení konfliktů, platí to určitě. Jak na konfrontace, aby se oba partneři cítili v bezpečí?

Jakmile přijde na nepříjemné téma nebo hádku, stáhne se Maruška do sebe. Nechce se jí věc řešit, naopak touží si „svou kost“ odnést pryč a v klidu schroupat někde o samotě. Její muž Tomáš to nechápe. Vždyť je přece potřeba hned vše probrat.

Tak, jak to mají výše zmínění manželé, je normální. Ve vztahu jsou dva typy rolí – takzvaní unikači a pronásledovači.  „Tato dynamika v páru funguje vždy. Funguje i u homosexuálních párů. Není to ale stálé. Někdy se může otočit,“ říká psycholožka Barbora Downes. Z unikače se tak může stát pronásledovač a naopak.

Když to každý vidí jinak

Unikači mají stejně jako Maruška v konfliktu tendenci mlčet, odejít, problémy si vzít stranou a sami si je zpracovat. To pronásledovače dohání k šílenství. Ti potřebují konfrontaci vyřešit, aby věděli, že je vše v pořádku, jejich milovaný je nezavrhne a neopustí.

I když to tak na první pohled nemusí být patrné, i unikač má strach, že o vazbu přijde. Chrání se tak, aby necítil bolest. „Udělá okolo sebe hradbu, aby ho nic neohrožovalo. To, že bude samostatný a nebude partnera potřebovat, ho ochrání,“ uvádí Downes.

Jak změnit zajeté pořádky?

Důležité je, aby se oba partneři v rámci možností cítili dobře a v bezpečí. K tomu je potřeba přijít na to, jak cyklus přerušit. „Je dobré třeba říct, že potřebuji time out. Že už je toho na mě moc,“ popisuje Downes a dodává: „Důležité je ale také říct, kdy se k tématu vrátím. A to už nikdo nedělá.“

Pro pronásledovače je totiž k nesnesení, když neví, zda a popřípadě kdy bude možné konflikt vyřešit. „Pokud ten, kdo jej přeruší, řekne, že se k věci vrátí zítra ráno, druhému tím umožní se s tím vyrovnat,“ popisuje Downes. Může pronásledovači pomoci vypovídat se kamarádovi? Proč děti a někdy i dospělí berou ztrátu blízkého jako ohrožení života? Jak se vyvarovat helikoptérového rodičovství a potomkům pomoci budovat sebevědomí? Více se dozvíte v podcastu s Janem Vávrou a psycholožkou Barborou Downes.

Barbora Downes je psycholožka, rogerovská psychoterapeutka a párová terapeutka. Jedním z jejích zaměření je i rozvoj párových dovedností. Více informací najdete na jejím webu.

S Barborou Downes si povídal terapeut Jan Vávra, lektor rodičovských kurzů, který je s Ivanou Štefkovou spoluautor Rodičovské posilovny, výcviku odolnosti pro rodiče a rodiny.

Chcete vědět o dalším dílu?