Říká se, že protiklady se přitahují. Co se týče řešení konfliktů, platí to určitě. Jak na konfrontace, aby se oba partneři cítili v bezpečí?
Jakmile přijde na nepříjemné téma nebo hádku, stáhne se Maruška do sebe. Nechce se jí věc řešit, naopak touží si „svou kost“ odnést pryč a v klidu schroupat někde o samotě. Její muž Tomáš to nechápe. Vždyť je přece potřeba hned vše probrat.
Tak, jak to mají výše zmínění manželé, je normální. Ve vztahu jsou dva typy rolí – takzvaní unikači a pronásledovači. „Tato dynamika v páru funguje vždy. Funguje i u homosexuálních párů. Není to ale stálé. Někdy se může otočit,“ říká psycholožka Barbora Downes. Z unikače se tak může stát pronásledovač a naopak.
Když to každý vidí jinak
Unikači mají stejně jako Maruška v konfliktu tendenci mlčet, odejít, problémy si vzít stranou a sami si je zpracovat. To pronásledovače dohání k šílenství. Ti potřebují konfrontaci vyřešit, aby věděli, že je vše v pořádku, jejich milovaný je nezavrhne a neopustí.
I když to tak na první pohled nemusí být patrné, i unikač má strach, že o vazbu přijde. Chrání se tak, aby necítil bolest. „Udělá okolo sebe hradbu, aby ho nic neohrožovalo. To, že bude samostatný a nebude partnera potřebovat, ho ochrání,“ uvádí Downes.
Jak změnit zajeté pořádky?
Důležité je, aby se oba partneři v rámci možností cítili dobře a v bezpečí. K tomu je potřeba přijít na to, jak cyklus přerušit. „Je dobré třeba říct, že potřebuji time out. Že už je toho na mě moc,“ popisuje Downes a dodává: „Důležité je ale také říct, kdy se k tématu vrátím. A to už nikdo nedělá.“
Pro pronásledovače je totiž k nesnesení, když neví, zda a popřípadě kdy bude možné konflikt vyřešit. „Pokud ten, kdo jej přeruší, řekne, že se k věci vrátí zítra ráno, druhému tím umožní se s tím vyrovnat,“ popisuje Downes. Může pronásledovači pomoci vypovídat se kamarádovi? Proč děti a někdy i dospělí berou ztrátu blízkého jako ohrožení života? Jak se vyvarovat helikoptérového rodičovství a potomkům pomoci budovat sebevědomí? Více se dozvíte v podcastu s Janem Vávrou a psycholožkou Barborou Downes.
Barbora Downes je psycholožka, rogerovská psychoterapeutka a párová terapeutka. Jedním z jejích zaměření je i rozvoj párových dovedností. Více informací najdete na jejím webu.
S Barborou Downes si povídal terapeut Jan Vávra, lektor rodičovských kurzů, který je s Ivanou Štefkovou spoluautor Rodičovské posilovny, výcviku odolnosti pro rodiče a rodiny.