Krize, vyhrocené situace a selhání se stávají. Důležité je, jak s nimi naložíme, říká psycholožka Barbora Downes

Jako rodiče máme strach, abychom dětem nezpůsobili šrámy na duši. I když nám někdy ujedou nervy, můžeme vše napravit.

Eliška stojí v slzách a nevěřícně kroutí hlavou. Už to zase udělala. Řvala jako nepříčetná na svého tříletého syna. Co když ji nebude mít rád a bude se jí bát? Co když mu tím zničila život?

Podobně jako Eliška mají i další rodiče výčitky svědomí poté, co křičí na své potomky.  „Lidé se zabývají tím, jak řešit konflikty. Aby se tak příšerně nehádali. Klíčové ale je, co děláte mimo konflikty,“ vysvětluje psycholožka Barbora Downes.

To, zda vztah přežije, nezáleží na tom, jestli použijeme při hádce vulgární slovo. „Pokud vztah funguje mimo konflikt, jestli tam je hodně věcí, které naplňují citové konto, vztah přežije i opravdu ošklivou hádku,“ říká Downes. Pokud tedy máme s dětmi jinak hezké vztahy, ratolesti občasné úlety zvládnou.

Co změní jedno prosté ‚promiň‘

Pocity viny se trápí zejména rodiče, kteří „chtějí dělat vše správně“. Pomoci jim může uznání, že měli ke svému chování důvod. „Nejdříve musíme situaci pochopit, pak teprve s ní můžeme něco dělat,“ objasňuje Downes.

I když se k dítěti chováme zle a hrozí tak riziko možného traumatu, pořád můžeme situaci ošetřit a náš vztah napravit. „Je potřeba vrátit dítěti bezpečí vztahové vazby. Ujistit ho, že tu vazba je,“ připomíná Downes. Proto je pro dítě tak důležitá omluva. „Je to utvrzení v tom, že rodič to vidí stejně. Že se stalo něco špatného, co nebylo košer,“ vysvětluje Downes.

Nejen děti potřebují cítit lásku a bezpečí

To, jak se chováme k partnerovi a dětem, souvisí s tzv. attachmentem, neboli citovou vazbou. „I my dospělí jsme životně závislí na vztazích s jinými lidmi. Bojíme se jejich ztráty stejně, jako když nám byly dva roky,“ vysvětluje Downes.

Proč nás strach, že přijdeme o blízké, bolí stejně jako vrtání kolena? Kdy je potřeba vyhledat psychologa? Jak pracovat s automatickými reakcemi, které známe z  dětství? A co všechno je vlastně trauma? Více se dozvíte v podcastu s terapeutem Janem Vávrou a psycholožkou Barborou Downes.

Barbora Downes je psycholožka, rogerovská psychoterapeutka a párová terapeutka. Jedním z jejích zaměření je i rozvoj párových dovedností. Více informací najdete na jejím webu.

S Barborou Downes si povídal terapeut Jan Vávra, lektor rodičovských kurzů, který je s Ivanou Štefkovou spoluautor Rodičovské posilovny, výcviku odolnosti pro rodiče a rodiny.

Chcete vědět o dalším dílu?