Jak nás ovlivňuje hanba, vina a stud, glosují Ivana a Honza z Rodičovské posilovny

Stud nám přináší zprávu o našem chování. Prožíváme ho v těle, vede ke stažení, zamrznutí. Klíčové je naučit se z této emoce navrátit – zaměřit se na to, co mohu ve svém chování proměnit, nevnímat ho jako zprávu o vlastní (ne)hodnotě.

Dítě hází z talíře jídlo na zem. Hlasitě ho okřikneme. Ztuhne. Sklopí zrak. Rozechvěje se mu spodní ret a rozpláče se. Pláče a pláče. Přemýšlíme, jestli ho máme jít obejmout, nebo zda ho v situaci ponechat. Udělalo přece něco, co se nemá…

Víte, že existuje proměnná, která ovlivňuje sklon k depresi nebo úzkosti, žárlivosti, či hněvu? Vede nás k boji s ostatními, nebo naopak k útěkům? Znemožňuje nám přijímat kritiku i pracovat s chybou? Hluboce zakořeněný stud na nás takto působí. Rozeznáme ho i na fyzické úrovni, kde zvyšuje hladinu stresu a adrenalinu. Často přitom pramení v raném dětství.

Zásah do středu

Stud je emoce, která vyvolává v těle i psychice reakci, která nám ukazuje, že děláme něco, co je pro ostatní nepřijatelné. Pomáhá nám přežít v rodině i v širším společenství. Vede nás k přehodnocení chování. Pokud se z něj stane stud toxický nebo hlubinný (core shame), hanba, začneme chybu vztahovat ke své osobnosti, zpochybňovat vlastní hodnotu.

Do roka se chová, od roka se vychovává. Zatímco do roka se s dítětem ladíme a učíme se na sebe reagovat, později se častěji dostáváme do situací, kdy chování dítěte odmítáme. Říkáme mu, co dělat nesmí a nemá. Dítě zažívá stud a učí se s ním zacházet.

Jak podpořit dítě, které se stydí? Pomáhají studené sprchy? A proč pro nás může být náročné vychovávat děti před vlastními rodiči? Více se dozvíte v podcastu s psycholožkou Ivanou Štefkovou a terapeutem Honzou Vávrou.

Psycholožka Ivana Štefková se věnuje tématu psychické odolnosti. Terapeut Honza Vávra je lektor rodičovských kurzů. Společně vytvořili výcvik odolnosti pro rodiče a rodiny Rodičovská posilovna.

Chcete vědět o dalším dílu?