Velkým scénám dětí se nedá předejít. Dá se ale zkrátit intenzita a období, kdy k nim dochází, říká psycholožka Alena Vávrová

Na vzdor v dospívání jsou rodiče připraveni. Ten první, který se dostaví okolo 2 až 3 let dítěte, často nečekají.

Sejdou se dvě kamarádky v kavárně. Eva, matka tříletého Ondry, se hned dá do vyprávění: „Ten náš kluk je hrozný vztekloun. Dnes mu spadla věž z kostek. Nejdřív všechny hračky na koberci rozmetal, pak si lehl a kopal nohama. On ty scény snad dělá naschvál.“

Stejnou situaci, kterou zažila výše zmíněná maminka, zná nejeden rodič. „Dítě se ztratí ve velkých emocích, dojde ke kolapsu,“ vysvětluje dětská psycholožka Alena Vávrová. Je třeba si uvědomit, že to potomek nedělá naschvál. „Ani mně, ani sobě. Říct si, že to má dítě těžké. Prostě jeho mozek teď takhle funguje,“ upřesňuje Vávrová.

Důležité pro zvládnutí situace je držet si odstup, moc záchvat neprožívat a najít si něco, co nás (i dlouhodobě) zklidní. Třeba si dojít s kamarádkami na víno nebo si jít zaběhat. „Aby ke kolapsu nedošlo i u nás jako rodičů,“ připomíná Vávrová.

Dětem můžeme pomoci

I když se o to někteří snaží, scénám nejde předejít. Velké emoce dětem nejde zakázat. Dříve či později se totiž projeví.  „Moc neovlivníme, kdy v životě ke kolapsům dojde. Někdy ani to, jaké zdroje máme a jestli jsme unavení. Ale co vždy můžeme ovlivnit, je zpracování situace,“ myslí si Vávrová.

Díky tomu se dá zkrátit doba, kdy k záchvatům dochází, stejně jako intenzita, se kterou se objeví. Vždy se vyplatí situaci s dětmi následně probrat, abychom jí všichni lépe porozuměli.

Jako rodiče bychom měli ratolesti naučit se zklidnit a napravit rány, které mezi námi při konfliktu vznikly. „Aby dítě vědělo, že i když se něco nepovedlo, máme se pořád rádi,“ doplňuje Vávrová.

Proč někdy nestačí situaci prožít, ale je lepší si o ní promluvit? Jak nám ubližuje stud a stres, že něco nezvládáme? A proč je důležité dávat dětem nejen pozornost, ale i prostor pro ně samotné? Zjistíte v podcastu s terapeutem Honzou Vávrou a dětskou psycholožkou Alenou Vávrovou.

Alena Vávrová je dětská psycholožka a psychoterapeutka, která pracuje individuálně s dětmi a rodiči. Působí jako lektorka Gestalt terapie a dětské psychoterapie. Založila Institut pro dětské poradenství a psychoterapii Indept, který vzdělává dětské psychoterapeuty.

S Alenou Vávrovou si povídal terapeut Honza Vávra, lektor rodičovských kurzů, který je s Ivanou Štefkovou spoluautor Rodičovské posilovny, výcviku odolnosti pro rodiče a rodiny.

Manželé Vávrovi společně připravili kurz Rodičovství jako cesta. Je určený pro rodiče, kteří se chtějí učit a inspirovat:

  • Jak budovat vztahy s dětmi, aby dlouhodobě fungovaly
  • Jak porozumět vývoji svých dětí i svému vývoji
  • Jak se přenáší zkušenosti z vlastního dětství do rodičovství a jak se od nich osvobodit 
  • Jak zlepšit komunikaci v rodině, aby naše blízké vztahy byly dlouhodobě opravdu blízké  
  • Jak to vidí dětská psycholožka a psychoterapeut a kineziolog, kteří jsou manželé a rodiče. Shodnou se vůbec?

Chcete vědět o dalším dílu?