Když se rodiče starají o vlastní pohodu, okoukají to i děti, říká průvodce Honza Kumstát

Proč je dobré myslet na sebe? Potomci se inspirují a neobětují se pro druhé. Nejlépe se totiž učí nápodobou.

Irena se každý den soustředí na své dva syny. Aby byli spokojení a šťastní. Analyzuje každou jejich náladu, čte knížky o výchově a za každou jejich hádkou vidí vlastní selhání. Sebe má až na posledním místě.

Jako rodiče máme tendenci dávat důraz hlavně na potomky. Přitom prospět jim můžeme jinak. „Dobrý rodičovský vzor je jít dětem příkladem. Být v životě spokojený a šťastný. Aby takový život měly taky,“ říká Honza Kumstát.

Dobré je najít si v rodičovství polohu, která bude příjemná, nebo alespoň snesitelná. „Kdybych se staral jen o dobro svých dětí, dával bych jim vzor, aby se staraly o druhé na úkor sebe,“ míní Kumstát.

Parťák na celý život

Jediný vztah, který máme od narození do smrti, je vztah sám k sobě. Přitom se nejdřív soustředíme na rodiče, pak na spolužáky, partnery a děti.

To, že řešíme problémy dětí, je často únikem od našich vlastním problémů. „Když mám vyřešené svoje záležitosti, můžu se věnovat dětem. Ale opravdově, ne to mít jako berličku ve smyslu ‚Teď se ti věnuju, abych neviděl problémy, které mám v práci, s partnerem, rodiči a podobně,‘“ vysvětluje Kumstát.

Děti mají velkou kapacitu srovnat se i s těžkými věcmi, když mají okolo sebe dospělé, o které se mohou opřít. Proto je důležité řešit vlastní odolnost. „Pro zdravý vývoj dítěte je důležité, aby mohlo být dítětem. Tím může být, pokud je rodič rodičem, dospělým,“ upřesňuje Kumstát.

Proč je dobré poslouchat sám sebe? Kdy jsou děti naším zrcadlem? Čemu pomáhá volná hra? A jak být pro děti dobrým vzorem? Více se dozvíte v podcastu s psycholožkou Ivanou Štefkovou a průvodcem Honzou Kumstátem.

Honza Kumstát je učitel, průvodce systemickými konstelacemi, lektor kurzu Výchovy bez poražených a Školy bez poražených, otec čtyř dcer a inovátor v oblasti vzdělávání.

S Honzou Kumstátem si povídala psycholožka Ivana Štefková, která se věnuje tématu psychické odolnosti a je s Janem Vávrou spoluautorkou Rodičovské posilovny, výcviku odolnosti pro rodiče a rodiny.

Systemické konstelace jsou metodou, která nám pomáhá nahlédnout naše místo v širších celcích. Díky tomu můžeme vyřešit potíže v rodině či v jiné skupině, odstranit negativní vzorce myšlení, nebo léčit svá zranění. Více o metodě najdete například na stránkách Honzova učitele.

Chcete vědět o dalším dílu?