Jak naše dětství ovlivňuje naše rodičovství? Proč je důležité tomu porozumět, glosují Ivana a Honza z Rodičovské posilovny

Pokud porozumíme vlastním dětským prožitkům a tomu, jak nás i v dospělosti ovlivňují, přestaneme žít v zajetí minulosti a umožníme dětem vytvořit si s námi bezpečný vztah. Ten je základní podmínkou jejich prospívání a rozvoje odolnosti.

Ráno vedeme dítě do školky. V šatně se začíná mračit a ošívat. Podívá se na nás. Pohled jeho smutných očí nedokážeme snést. Najednou se před námi vynoří vzpomínka na vlastní dětství. Sledujeme z okna odcházející maminku, pláčeme, bojíme se, nejsme k utišení. Vrátíme se do přítomnosti. Polkneme. Máme slzy v očích. Dítě se na nás stále upřeně dívá. Začíná plakat.

Výzkumy opakovaně dokládají, že děti prospívají, pokud se mohou opřít o své dospělé. Pokud mohou jejich chování předvídat, pokud dospělí odpovídají na jejich emoce a potřeby. Jak být takovými dospělými? Nerozhoduje, jaké dětství jsme prožili, ani to, kolik knih o výchově jsme přečetli.

Jak vyprávíme o svém dětství?

Rozhoduje to, jaký smysl připisujeme vlastním dětským prožitkům ve svém životním příběhu. Zatímco někteří z nás své dětství obvykle shrnou prostou větou „úplně běžné“ a nemají víc co dodat, jiní naopak ve svém vyprávění často ztratí pomyslnou červenou nit – minulý čas střídá čas přítomný, objevují se další a další vedlejší postavy a zápletky.

porozumění dětským prožitkům
viz Daniel J. Siegel, Tina Payne Bryson – Rozvíjejte naplno mozek svého dítěte

Nikdy není pozdě přetvořit své dětské prožitky ve srozumitelný celek. Ujasnit si, jak nás ovlivnily uplynulé události a proč se naši nejbližší chovali určitým způsobem. Významně nám to usnadní vytváření vztahu s dětmi. Přestaneme žít v zajetí minulosti, budeme se moci rozhodovat svobodně a v souladu se sebou.

Jaké způsoby vzpomínání na naše dětství nám nemusí sloužit? Kdy se nejčastěji projevují a jak je rozeznáme? Více se dozvíte v podcastu s psycholožkou Ivanou Štefkovou a terapeutem Honzou Vávrou.

Psycholožka Ivana Štefková se věnuje tématu psychické odolnosti. Terapeut Honza Vávra je lektor rodičovských kurzů. Společně vytvořili výcvik odolnosti pro rodiče a rodiny Rodičovská posilovna.

Chcete vědět o dalším dílu?