Chcete si užít rande či dovolenou bez dětí? Odložte křivdy a připravte se předem, říká terapeut Pavel Rataj

Někdy rodičům nestačí jen zajistit hlídání a vyrazit společně do kina nebo do Špindlu. Na čas strávený s partnerem o samotě je dobré se přichystat.

Jana s Martinem čekají v restauraci na vytoužený pokrm. Několik měsíců jim trvalo, než pro potomky našli hlídání. Teď proti sobě sedí a marně hledají témata. Do popředí se dostává povídání o dětech, domácnosti a práci. Ale to přeci nechtěli. Cítí se osamělí a smutní. Už to vůbec není jako dřív.

To, co se stalo zmíněným manželům, není ojedinělé. „Když partnerství upozadíme, ztratíme napojení jeden na druhého. Jsme oddálení a odcizení. Vztah je zatuhlý, šíří se napětí,“ vysvětluje potíže párový terapeut Pavel Rataj.

Odpověď najdete u sebe

Jednou za čas se zkuste napojit na svého tzv. vnitřního partnera. „Zastavte se vy, pane Nováku, protože váš vztah začíná ve vašem mentálním prostoru,“ říká Rataj. „Můžete se naladit, jak se máte jako chlap svojí ženy? A vy, paní Nováková, jak se máte po těch dlouhých měsících jako partnerka? Jako žena, ne máma,“ objasňuje Rataj.

Není důležité, kam muž a žena vyrazí. Ani sebevětší zábava úspěch rande nezaručí. Nejdřív zkuste rekapitulaci. Jaké máte ve vztahu kapacity? Změnilo se to nějak kvůli únavě s dětmi? Kolik zranění a naštvání mezi sebou máte? „A pak se můžeme snažit vybudit naladění ve smyslu ‚chci s tebou trávit čas, dotýkat se tě, mluvit s tebou, chci se na tebe napojit‘,“ doporučuje Rataj.

Když máme místo partnera iluzi

Podle Pavla Rataje se dá říct, že primárně nežijeme se svým partnerem, ale se svým obrazem a mentálními reprezentacemi partnera. „Je dobré si uvědomit, že nereaguju na něj nebo na ni. Reaguju na to, že si myslím, že je šílená, megera, celá jako její máma,“ vysvětluje terapeut.

Partnerka se může snažit sebevíc. „Pokud já na ni nezměním pohled, náš vztah se nemůže změnit,“ uzavírá Rataj.

Kdy je správný čas zajít na párovou terapii? Proč může po skvělé dovolené bez dětí přijít zklamání? Čemu ve vztahu překáží dlouhé kojení? A čemu by mohla pomoci preventivní párová terapie? Více se dozvíte v podcastu s terapeutem Janem Vávrou a párovým terapeutem Pavlem Ratajem.

Pavel Rataj je psycholog, párový terapeut, učitel manželského a rodinného poradenství na katedře psychologie, lektor, víceprezident Asociace manželských a rodinných poradců ČR i autor projektu Cesty partnerství. Spolu s Honzou Vojtkem vytváří zajímavé online kurzy a webináře o partnerských vztazích, viz www.pavelrataj.cz/online-kurzy.

S Pavlem Ratajem si povídal terapeut Jan Vávra, lektor rodičovských kurzů, který je s Ivanou Štefkovou spoluautor Rodičovské posilovny, výcviku odolnosti pro rodiče a rodiny.

Chcete vědět o dalším dílu?