Přijetí a podporu potřebují děti i rodiče, říká dětská psycholožka Alena Vávrová

Čím více úsilí a očekávání vkládáme do rodičovství, tím náročnější pro nás je v něm obstát. Prožíváme pak zklamání a můžeme i vyhořet.

Janu škola nebavila. Rychle tak začala pracovat. Teď je z práce unavená. Nevěří, že má šanci ji změnit. Pro svou dceru si přeje více svobody. Chce, aby byla ve studiu úspěšná a mohla si svou profesní cestu vybírat. Po škole tak s dcerou pravidelně opakuje probíranou látku. Dceři se nechce, Jana na ni tlačí. Jinak to přeci nejde…

Pokud si stanovíme kritérium úspěchu v rodičovství, často pak zaměřujeme svou pozornost na ty části života, které pocit úspěchu přináší. Jiné části našich životů a osobností upozaďujeme. Zahanbuje nás, když je projevíme. Děti se nám chtějí zavděčit. Jsou závislé na našem přijetí, a skrývají tak části sebe, které vidět nechceme. Své momenty selhávání zapírají, nedokážou si říci o pomoc.

Jak dokážeme přijmout sami sebe?

Oporou v rodičovství nám mohou být sebepřijetí a sebehodnota. Pokud na nás rodiče měli řadu nároků, často máme silného vnitřního kritika, který nám říká, co vše musíme splnit, abychom se mohli přijmout. Naše hodnota však nezávisí na našem výkonu. Nemusíme ji nijak dokazovat. Vychází z toho, že jsme jedineční. Hledání potvrzení u druhých nás oslabuje.

V rodičovství přirozeně zažíváme náročné situace. Neznamenají, že jsme špatní rodiče. Vyzývají nás k hledání potřebných zdrojů. Pomoci může vnitřní laskavý hlas. Schopnost dopřát si nebýt vždy perfektní. Oporou mohou být také blízké podpůrné vztahy, služby poradců či psychoterapeutů. Klíčové je umět si říci o pomoc.

Proč rodičovství výrazně prověřuje odolnost? Co nám pomáhá v rodičovské roli obstát? Více se dozvíte v podcastu s terapeutem Honzou Vávrou a dětskou psycholožkou a psychoterapeutkou Alenou Vávrovou.

Alena Vávrová je dětská psycholožka a psychoterapeutka, která pracuje individuálně s dětmi a rodiči. Působí jako lektorka Gestalt terapie a dětské psychoterapie. Založila Institut pro dětské poradenství a psychoterapii Indept, který vzdělává dětské psychoterapeuty.

S Alenou Vávrovou si povídal terapeut Honza Vávra, lektor rodičovských kurzů, který je s Ivanou Štefkovou spoluautor Rodičovské posilovny, výcviku odolnosti pro rodiče a rodiny.

Manželé Vávrovi společně připravili kurz Rodičovství jako cesta. Je určený pro rodiče, kteří se chtějí učit a inspirovat:

  • Jak budovat vztahy s dětmi, aby dlouhodobě fungovaly
  • Jak porozumět vývoji svých dětí i svému vývoji
  • Jak se přenáší zkušenosti z vlastního dětství do rodičovství a jak se od nich osvobodit 
  • Jak zlepšit komunikaci v rodině, aby naše blízké vztahy byly dlouhodobě opravdu blízké  
  • Jak to vidí dětská psycholožka a psychoterapeut a kineziolog, kteří jsou manželé a rodiče. Shodnou se vůbec?

Chcete vědět o dalším dílu?