Pokud porozumíme vlastním dětským prožitkům a tomu, jak nás i v dospělosti ovlivňují, přestaneme žít v zajetí minulosti a umožníme dětem vytvořit si s námi bezpečný vztah. Ten je základní podmínkou jejich prospívání a rozvoje odolnosti.
Ráno vedeme dítě do školky. V šatně se začíná mračit a ošívat. Podívá se na nás. Pohled jeho smutných očí nedokážeme snést. Najednou se před námi vynoří vzpomínka na vlastní dětství. Sledujeme z okna odcházející maminku, pláčeme, bojíme se, nejsme k utišení. Vrátíme se do přítomnosti. Polkneme. Máme slzy v očích. Dítě se na nás stále upřeně dívá. Začíná plakat.
Výzkumy opakovaně dokládají, že děti prospívají, pokud se mohou opřít o své dospělé. Pokud mohou jejich chování předvídat, pokud dospělí odpovídají na jejich emoce a potřeby. Jak být takovými dospělými? Nerozhoduje, jaké dětství jsme prožili, ani to, kolik knih o výchově jsme přečetli.
Jak vyprávíme o svém dětství?
Rozhoduje to, jaký smysl připisujeme vlastním dětským prožitkům ve svém životním příběhu. Zatímco někteří z nás své dětství obvykle shrnou prostou větou „úplně běžné“ a nemají víc co dodat, jiní naopak ve svém vyprávění často ztratí pomyslnou červenou nit – minulý čas střídá čas přítomný, objevují se další a další vedlejší postavy a zápletky.
Nikdy není pozdě přetvořit své dětské prožitky ve srozumitelný celek. Ujasnit si, jak nás ovlivnily uplynulé události a proč se naši nejbližší chovali určitým způsobem. Významně nám to usnadní vytváření vztahu s dětmi. Přestaneme žít v zajetí minulosti, budeme se moci rozhodovat svobodně a v souladu se sebou.
Jaké způsoby vzpomínání na naše dětství nám nemusí sloužit? Kdy se nejčastěji projevují a jak je rozeznáme? Více se dozvíte v podcastu s psycholožkou Ivanou Štefkovou a terapeutem Honzou Vávrou.
Psycholožka Ivana Štefková se věnuje tématu psychické odolnosti. Terapeut Honza Vávra je lektor rodičovských kurzů. Společně vytvořili výcvik odolnosti pro rodiče a rodiny Rodičovská posilovna.